کفشدوزک اس ام اس و سرگرمی

» اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید

فروشگاه

فروشگاه

gushvare

bank

اعلانات سایت

- وبگاه اس ام اس و سرگرمی کفشدوزک در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده است.

- مطالب درخواستی خود را میتوانید از طریق قسمت نظرات یا از طریق تماس با ما به ما اطلاع دهــید.

 

اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید ۷ اسفند ۱۳۹۴

, Boost your children’s confidence, سلامت, اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید, اعتماد به نفس, افزایش اعتماد به نفس کودکان
 
Boost your children’s confidence

اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید

آرشیو مطالب سلامت

 

 Boost your childrens confidence اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید

 

 

 

اعتماد به نفس در واقع ایمان داشتن به این امر است که شخص توانایی انجام بسیاری از کارها را دارد. حال اگر این حس در کودکی پرورش یابد، در بزرگسالی نیز در تمام لحظات شخص این احساس را با خود به همراه خواهد داشت، و یکی از پایه های موفقیت شخص در همین مقطع شکل می گیرد.
خانواده اولین جامعه است که کودک در آن قرار می گیرد و مهمترین نقش تربیتی را در ساختن آینده کودک بر عهده دارد . یکی از مهمترین مسائل ی که در برخورد با کودکان باید مورد توجه والدین قرار گیرد، مسئله اعتماد به نفس کودک  است . در مورد افزایش اعتماد به نفس کودک، پدر و مادر دارای اهمیت ویِژه هستند ، و نقش ویِژه ای را در این زمینه ایفا می کنند.

اعتماد به نفس  در واقع ایمان داشتن به این امر است که شخص توانایی انجام بسیاری از کارها را دارد. حال اگر این حس در کودکی پرورش یابد، در بزرگسالی نیز در تمام لحظات شخص این احساس را با خود به همراه خواهد داشت، و یکی از پایه های موفقیت شخص در همین مقطع شکل می گیرد.
.

.

.

بی قید و شرط عشق بورزید:

اعتماد به نفس  کودک وقتی شکوفا می‌شود که نوعی علاقه بی قید و شرط را ببیند، عشقی که می‌گوید «دوستت دارم، هرکه باشی و هرچه انجام بدهی». وقتی کودکتان را صرفنظر از توانایی هایش، مشکلاتش، اخلاقش، یا قدرتش می‌پذیرید، به او بیشترین یاری را می‌کنید. بنابراین، او را در عشق خود غرق کنید. او را تا می‌توانید بغل کنید، ببوسید و به پشتش بزنید و فراموش نکنید به او بگویید که چقدر دوستش دارید. وقتی مجبورید در مورد ی به او تذکر بدهید ، به او بفهمانید تذکر شما در مورد   رفتارش  است و نه خودش . مثلا، به جای این که بگویید «خیلی پسر شرّی هستی. چرا درست نمی‌شی؟ به او بگویید، «لطفا تو خونه فوتبال بازی نکن. فوتبال بازی بیرون از خونه است».
 

 

 

 

 

 با ادب باشید:

نکته دیگر این که در روابط کلامی  بین خود و کودک تان ادب را رعایت بکنید ، هر گاه کاری را از او می خواهید از او خواهش بکنید ، و هیچ گاه تشکر کردن را از یاد نبرید. و هرگز مهمترین تقویت کننده اعتماد به نفس را فراموش نکنید به کودکتان بگویید که او را رفیق دارید و او را در آغوش بکشید. این کار شما شدت علاقه و ارزش ی را که برای فرزندتان قائل هستید به او منتقل خواهد کرد.
 

 

 

 

توجه کنید:

وقتی را برای توجه کامل به کودک خود کنار بگذارید. این بسیار به احساس اعتماد به نفس کودک شما یاری می کند چون به او این پیغام را می‌دهد که شما فکر می‌کنید او با ارزش و ارزشمند است. قطعا نباید زمان زیادی باشد؛ تنها   چند لحظه‌  که وقتی می‌خواهد با شما حرف بزند، دست از سرکشی به صندوق پست می‌کشید یا تلویزیون را خاموش می‌کنید تا جواب سوالش را بدهید. با او رابطه چشمی برقرار کنید تا معلوم باشد که واقعا دارید به چیزی که می‌گوید گوش می‌دهید. اگر وقتتان کم است، بدون نادیده گرفتن نیازهایش این نکته را به او بگویید. بگویید «خب تمام اتفاقهای  تمرین فوتبال را برام تعریف کن، بعد که تموم شد باید برم شام درست کنم».
 

 

 

 

 

 انتخاب  بر عهده کودک:

برای کودک تان شرایطی را مهیا بکنید که بتواند انتخاب نماید . بگذارید بین کیف صورتی و قرمز امکان انتخاب داشته باشد، با این کار شما به کودک تان راههای اتخاذ تصمیم را آموخته اید. حس خلاقیت کودکان را به کار اندازید و آنها را تشویق بکنید تا با شما در کارها سهیم شوند. تا آنجا که امکان دارد در کار آنها دخالت نکنید. اگر کودک تان علاقمند به آموختن مهارتهای خاصی است، برای آموزش آن مهارت برای او  زمان صرف بکنید . اگر در زمان کار ی کودک شما باعث ریخت و پاش و کثیفی منزل شد، با او برخورد نا مناسب نداشته باشید، زیرا اکثرا کار کودکان با ریخت و پاش و شلوغی همراه است . به فرزندتان مسئولیت هایی مناسب با سن شان واگذار بکنید این باعث احساس ارزشمند ی می شود. 

 

 

 

 

 

محدودیت‌ها را یادش بدهید:

چند قانون منطقی برای کودک خود وضع کنید. مثلا، اگر به او می‌گویید که موقع دوچرخه سواری در خیابان باید کلاه  سرش بگذارد، اجازه ندهید بدون کلاهش به خانه دوستش برود. اگر بداند که بعضی قوانین خانوادگی نقشِ روی سنگ شده اند، احساس امنیت بیشتری می‌کند و به زودی بر طبق انتظارات شما زندگی خواهد کرد. تنها بکوشید واضح و باثبات باشید  و نشان دهید که به او اعتماد دارید و از او انتظار دارید که کار درست را انجام دهد.
 

 

 

 

با کودک تان در ارتباط دائم باشید:

اگر به هر دلیل ی مجبور هستید چند روز را به دور از فرزندتان سپری بکنید قطعا ً برای او توضیح دهید به چه علتی در کنار او نیستید ،و در این چند روز چه کسی از او مراقبت خواهد کرد . اگر می توانید در این گونه از مواقع برای کودک تان عکس بفرستید و در روز چندین بار با او به صورت تلفنی حرف نمایید، و به او بگویید تا چه میزان دلتان برایش تنگ شده است. قبل از رفتن برای کودک تان کارت پستال و یا هدایای کوچک را در گوشه و کنار اتاقش پنهان بکنید تا به این وسیله به او ثابت بکنید که در لحظاتی نیز که در کنار او نیستید، برای شما ارزشمند است.
 

 

 

 


از ریسک کردن‌های سالم استقبال کنید:

کودکتان را به کشف چیزی تازه، مثل میل کردن غذایی مفرق ، یافتن دوست ها تازه، یا اسکیت سواری تشویق کنید. با این که همیشه اقطعا ل شکست وجود دارد اما بدون ریسک کردن موفقیت نیز به دست نمی آید. پس به کودک خود اجازه‌ی تجربه‌های کم تهدید را بدهید و در مقابل تقاضاهای او در دخالت خود پایداری کنید. برای مثال سعی نکنید به محض این که از خواندن کلمه‌ای دشوار احساس یاس کرد، او را «نجات» دهید. پریدن وسط کار او و گفتن این که «خودم می‌کنم» او را وابسته بار می‌آورد و اعتماد به نفس  او را کم می‌کند. شما با برقراری تعادل در نیاز به حمایت از او و نیاز او به تجربه کردن کارهای تازه اعتماد به نفسش را شکل خواهید داد.
 

 

 

 

شجاعانه با مسائل برخورد بکنید:

به کودک تان بیاموزید در برخورد با مسائل شجاع باشد و این را بداند که شما در تمام طول مسیر در کنار او هستید. به او بیاموزید تا مبارزه نماید و خلاقانه در این مسیر تصمیم بگیرد . تا آنجا که می توانید به آنها زمان دهید تا مسائل خود را حل کنند و اگر احساس کردید در این زمینه نیاز به کمک دارند، می توانید دخالت بکنید .به کودک تان بیاموزید در برخورد با مسائل باشد و این را بداند که شما در تمام طول مسیر در کنار او هستید و به او بیاموزید تا مبارزه نماید و خلاقانه در این مسیر تصمیم بگیرد.
 

 

 

 

اجازه بدهید غلط کند:

اما یک جنبه حق انتخاب دادن و تهدید پذیری این است که کودکتان در معرض غلط قرار می‌گیرد. اینها درسهای ارزشمند ی برای اعتماد به نفس  کودکتان هستند . بنابراین اگر کودکتان با زمان تلف کردن در اتاق خوابش از اتوبوس مدرسه جا مانده است، او را تشویق کنید که بیندیشد دفعه بعد چگونه رفتار کند بهتر است. به این ترتیب اعتماد به نفس ش آسیب نمی‌بیند و خواهد فهمید که گاهی می‌شود غلط کرد. دانیل میر، استادیار آموزش ابتدایی در دانشگاه ایالت سان فرانسیسکو می‌گوید اگر خودتان غلط کردید، به آن اعتراف کنید. پذیرش و اصطلاح غلط ات پیغام قدرتمندی به فرزندتان می‌رساند و پذیرش مشکلات را برای کودک ساده ‌تر می‌کند.در مورد افزایش اعتماد به نفس  کودک،والدین دارای اهمیت ویِژه هستند
 

 

 

 

یاد بدهید تا از خود دفاع نماید:

برای اینکه فرزندتان بتواند بر موقعیت های اضطراب آور غلبه نماید نیاز دارد تدابیری آموخته باشد.به طور مثال اگر در جمعی کودکان دیگر فرزند شما را اذیت می کنند به او یاد دهید تا چگونه از خود دفاع نماید . به طور مثال به او عبارات ی را آموزش دهید تا در این مواقع از آنها مصرف نماید ، بدین ترتیب او  احساس اطمینان خاطر زیادتری خواهد کرد.
 

 

 

 

روی آیینه حمام بنویسیدتولدت مبارک:

 

در زندگی روزمره خلاقیت های بسیار کوچک می تواند برای کودکان بسیار جالب باشد. به طور مثال در روز تولد فرزندتان با یک ماژیک بر روی آیینه حمام بنویسید، تولدت مبارک، و یا بشقابی  را برای کودک خود تهیه بکنید و در مراسم های ویِژه از آن مصرف بکنید . مثلاً زمانی توانست یک سوره کوچک از قرآن را حفظ نماید .
 

 

 

 

احساس همدردی کنید:

اگر کودکتان خودش را به شکلی ناخوشایند با خواهر برادرها یا همسالانش مقایسه می‌کندبرای مثال می گوید: «چرا نمی تونم مثل دوستم توپ پرت کنم» ، با او همدردی کنید و بعد روی یکی از توانایی‌هایش تاکید کنید. برای مثال بگویید، «آره راست می‌گی. دوستت توپ پرت کن ِ بهتر یه. تو نیز خیلی تند می‌دوی». این به کودکتان یاری می‌کند متوجه شود که ما تمام نقاط قوت و ضعفی داریم و لازم نیست که قطعا بی عیب باشد تا احساس بهتر ی در مورد خودش داشته باشد.
 

 

 

 

از اتفاقات مثبت تجلیل کنید:

تمام تشویق  پذیر هستند ، بنابراین سعی کنید چیزهای بهتر ی را که کودکتان در روز انجام می‌دهد با صدای بلند اعلام کنید. برای مثال به پدرش بگویید «پیتر امروز تمام تکالیفش را سریع انجام داد». با این کار او را در معرض  تحسین خود و جواب دلگرم کننده‌ی پدرش قرار می‌دهید. واضح و معین بیان کنید. به جای این که بگویید « بهتر بود» بگویید «ممنون که میز شام را چیدی». این درکِ انجام کار و ارزش فردی را در او بالا می‌برد و به او اجازه می‌دهد دقیقا بداند چه کاری را درست انجام داده است.
 

 

 

 

بهتر گوش کنید:

اگر کودکتان نیاز به حرف زدن دارد، بایستید و به چیزی که برای گفتن دارد بهتر گوش دهید. او نیاز دارد احساس کند که افکارش، احساساتش، خواسته‌ها و نظراتش با ارزش هستند . به او یاری کنید با نام گذاشتن روی احساساتش با آنها آسان کنار بیاید. بگویید «می‌فهمم که ناراحتی چون نمی‌توانی به آن مهمانی بروی». با پذیرفتن احساساتش بدون قضاوت در مورد آنها، به احساسات او اعتبار می‌بخشید و نشان می‌دهید که برای چیزی که می‌خواهد بگوید ارزش قایلید. اگر احساسات خودتان را با او سهیم کنید برای مثال اگر بگویید:«من نگران مامان بزرگم. خیلی مریضه»، او نیز در بیان احساسات خودش اعتماد به نفس پیدا می‌کند.
 

 

 

 

از مقایسه اجتناب کنید:

نظراتی مثل «چرا سعی نمی‌کنی مثل برادرت باشی؟» یا «چرا مثل دوستت مودب نیستی؟» تنها کودکتان را به یاد مشکلاتش می‌اندازد و  در او احساس خجالت، حسادت و رقابت را تشدید می‌کند. حتی مقایسه‌های مثبت مثل «تو بهترین بازیکنی» نیز به طور بالقوه مخرب اند چون چون کودک به سختی می تواند همیشه بر طبق این تصویر خود را بسازد. اگر بگذارید کودکتان بداند که او را به خاطر منحصر به شخص بودنش تحسین می‌کنید، او نیز ارزش بیشتری برای خودش قایل می‌شود.
 

 

 

 

تشویق کنید:

هر کودکی نیاز به شکلی از حمایت از جانب عزیزانش دارد که پیغام می‌دهند «ما به تو ایمان داریم. ما تلاش هایت را می‌بینیم. ادامه بده!» تشویق یعنی تشخیص دادن پیشرفت  و نه تنها انعام دادن به نتیجه ای. پس اگر کودکتان با مسئله‌ی ریاضی دست و پنجه نرم می‌کند، به جای این که بگویی «نه اینطوری نیست.
بگذار برات حلش کنم»، بگویید «خیلی داری تلاش می‌کنی. تقریبا به جواب رسیدی»فرق ی بین تحسین و تشویق هست. تحسین انعام به انجام کار است، در حالی که تشویق انعام به شخص است («تو تونستی» به جای «من به تو افتخار می‌کنم»).
تحسین ممکن است به کودک بفهماند که فقط وقتی «بهتر » است که کاری را درست انجام داده باشد. از سوی دیگر، تشویق به رسمیت شناختن تلاش است. گفتنِ «خب بهم بگو بازی چگونه بود. دیدمت چگونه حمله می‌کردی» مفیدتر از گفتن «تو بهترین بازیکن تیمی» عمل می‌کند.
تحسین بیش از اندازه اعتماد به نفس را خدشه دار می‌کند چون فشاری برای انجام کار و نیاز همیشگی ی به تایید دیگران ایجاد می‌کند. بنابراین تحسین را کناری بگذارید و آزادانه او را تشویق کنید؛ این به کودکتان یاری می‌کند تا با احساس بهتر ی نسبت به خود افزایش پیدا کند

 

چرا موهای بچه‌ام کم پشت است؟

 

 

عوارض صبحانه نخوردن

 

 

نشانه های کمبود اب در بدن

 

آدرس کوتاه شده مطلب
http://kafshdoozaki.ir/?p=14698

مطالب مشابه

بیوگرافی نویسنده

mohammad

محمد درویشی ازاستان_لرستان_دورود_امیدوارم از مطالب سایت کفشدوزک بهره مفید ببرید.

مشاهده تمامی 1479 پست

تبلیغات

ارسال دیدگاه

*

code

:x :| :-* :P :(( :( :)) @};- :D more »

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.